Nadměrné pocení: Co dělat, když se potíte příliš 5/5 (2)

Nadměrné pocení je problém, který vám může přinést problémy nejen v osobním životě, ale i na pracovišti. Lidé se na ty, kteří se přespříliš potí, dívají skrze prsty. Jak s tím tedy účinně bojovat?

Můžete se mýt třeba pětkrát denně, vyzkoušet všechny možné deodoranty, ale pokud vás trápí nadměrné pocení, stejně to nepomůže. „Potím se pořád. I kdyby bylo deset pod nulou, pot ze mě teče proudem. Cítím se hrozně, protože pocení provází nepříjemný pach. Žádný antiperspirant mi nepomohl. Nevím, co dělat,“ svěřuje se Zdena (35). „Mám kvůli tomu problémy v práci, nikdo blízko mě nechce sedět a kolegové se na mě dívají skrze prsty. Zaslechla jsem i něco o tom, že jsem špindíra a nemyju se. Přitom se sprchuju dvakrát denně a používám deodoranty“ říká.

Potíte se příliš? Hledejte příčinu!

V horkých letních dnech není nic divného na tom, že se člověk potí. Naopak – jde o přirozenou reakci, jak si organismus reguluje teplotu a brání se proti přehřátí. Jenže pokud se potíte neustále a příliš, dokonce tak, že si toho všimne vaše okolí, něco není v pořádku. O nadměrném pocení odborníci mluví jako o hyperhidróze.

Co může za nadměrné pocení

Nadměrná fyzická zátěž, sportování, ale i emoční stres (velký strach, úzkost nebo naopak radost) patří k častým příčinám, proč se potíme více. Roli hraje i obezita – lidé s kilogramy navíc se obecně potí více. Návaly pocení jsou u žen typickým příznakem, který provází klimakterium či jeho nástup. A je tu ještě jedna věc, kvůli které se vyplatí neodkládat návštěvu lékaře – může jít o jeden z příznaků některé nemoci. Mezi ty hlavní patří cukrovka, vysoký krevní tlak, nemoci štítné žlázy, ale i potíže neurologické či dokonce onkologické.

Tipy od Peeling.cz – jak bojovat s nadměrným pocením

● Často se sprchujte vlažnou vodou.

● Noste volnější oblečení a zapomeňte na umělé materiály. Ideální jsou bavlna, len či bambus.

● Oblečení často měňte, minimálně každý den, v případě potřeby i častěji.

● Omezte pití kávy a alkoholu, stejně tak i kouření.

● Zkuste šalvěj. Pomáhá totiž stahovat potní žlázy, a tak se ji vyplatí vyzkoušet. Buď ve formě čajů, nebo v tabletách jako doplněk stravy.

● Aromatické potraviny mohou pocení přispívat, proto je ze svého jídelníčku vynechejte. To samé platí o ostrém koření, česneku, cibuli, kari, ale i přemíře soli.

● Poraďte se v lékárně o vhodném antiperspirantu. Jsou silnější než ty, které se prodávají v drogeriích. V lékárnách pořídíte i speciální přípravky, které jsou přímo zaměřené proti silnému pocení a nanášejí se jen jednou za několik dní.

● Proti potu můžete bojovat i pomocí botulotoxinu, který slouží nejen na vyhlazení vrásek. Poraďte se na odborné klinice, která se jeho aplikací zabývá. V tomto případě botox obklopí potní žlázy a dočasně jim zabrání v činnosti. Účinek přetrvává přibližně rok. Další možností je pak chirurgické odstranění potních žláz.

● Iontoforéza je podle mnoha lidí velmi úspěšná proti nadměrnému pocení. Ovšem abyste ji mohla provádět doma, budete muset jednorázově víc investovat. Jde o lékařsky ověřenou metodu proti pocení. Funguje tak, že postižená místa (např. dlaně) ponoříte do nádob s vodou. Do nich speciální přístroj elektrodami přivádí velmi slabý proud. Pocení prý dokáže zastavit během jednoho až tří týdnů a je ideální při pocení dlaní či nohou, ale dá se použít i pro podpaží. Přístroj, kterým iontoforézu provedete, se nazývá Electro Antiperspirant.

Ohodnoťte článek

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *