Heřmánek – Tradiční všelék lidové medicíny i častá přísada kosmetických přípravků Zatím bez hodnocení.

Roste na polích i na skládkách, podél cest, i na místech, kde byste nepředpokládali, že může vůbec něco vyrůst. Patří mezi velmi oblíbené léčivé rostliny s mnohostranným využitím, nejen u nás, ale v podstatě po celém světě. Původní domovinu heřmánku lze určit stěží, běžně roste v celé Evropě a západní Asii až po severní Indii, jako plevel se dostal do Ameriky a Austrálie. Pro své mnohostranné využití a nenáročné podmínky růstu je dnes pěstován jako polní plodina v Evropě, severní Africe a jižní Americe.

Kvete od května do září, sbíráme ale jen plně rozkvetlé květy s krátkými stopkami. Zaměněn by mohl být za některé druhy rmenů nebo za heřmánkovec, heřmánek má však na rozdíl od nich duté květní lůžko a velmi silně a příjemně voní.

Nasbírané květy sušíme opatrně v tenkých vrstvách ve stínu nebo uměle v troubě či sušičce, tam nesmí teplota překročit 40 stupňů Celsia. Při sušení musíme zajistit dobrý přístup vzduchu, neboť droga se snadno zapařuje. Květy neobracíme, rychle se rozpadají.

Heřmánek pravý a jeho účinky

(povolená zdravotní tvrzení dle platných nařízení EU)

  • Normální funkce dýchacího systému.
  • Uvolnění dýchacích cest s rýmou.
  • Normální stav pokožky.
  • Antioxidant.
  • Normální trávení.
  • Přirozená obranyschopnost – imunitní systém.
  • Kognitivní a duševní zdraví.
  • Pozitivní nálada – relaxace – spánek.

Heřmánek obsahuje velké množství silic, z nichž nejvýznamnější je chamazulén, dalšími významnými účinnými látkami jsou flavonoidy, hořčiny, karotenoidy a mnoho dalších sloučenin. Díky těmto látkám má heřmánek silné protizánětlivé účinky, uvolňuje křeče, působí proti nadýmání, dezinfekčně, spasmolyticky, podporuje pocení, tvorbu žluči a má regenerační i mírné uklidňující účinky.

Čaj se užívá při žaludečních potížích, střevních katarech a průjmech, při zánětech močových cest i při gynekologických potížích. Zřejmě nejčastěji ale pijeme heřmánkový čaj při nachlazení. Pro dospělé nemá vedlejší účinky, dětem se však nedoporučuje podávat ho dlouhodobě.

Heřmánkové obklady zlepšují léčení ran, spálenin, vyrážek a při zánětlivých onemocněních (hemoroidy), bylina je účinná i jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní nebo dásní.

Heřmánek nebo jeho extrakty jsou často využívány v kosmetice i v léčivých přípravcích. Masti s chamazulénem urychlují hojení ran, zabraňují tvorbě nadměrných jizev, ve vlasové kosmetice často používáme heřmánkové koupele k výživě vlasové pokožky a k zesvětlení odstínu vlasů, extrakt z heřmánku najdeme v pleťových maskách či krémech, v ústních vodách a podobně.

Pouze lidé s citlivou pletí a alergici by měli nejdříve vyzkoušet preparáty z heřmánku v malém množství, mezi bylinkami patří totiž mezi ty agresivnější.

Ohodnoťte článek

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *