Jak správně určit typ pleti a jak o ni pečovat 5/5 (5)

Správně určit typ pleti je velmi důležité. Stačí udělat jednoduchý test a záhy budete vědět, jakou pokožku máte a jak se o ni starat, aby byla co nejdéle krásná, svěží a bez vrásek.

Jak zjistit typ pleti

Obličej důkladně odličte, omyjte a osušte. Počkejte jednu až dvě hodiny, poté přiložte papírový ubrousek a důkladně jej na pokožku přitiskněte. Podle toho, zda a jaké skvrny se na nem objeví, orientačně určíte svůj typ pleti. Zůstane-li ubrousek suchý, nebo jsou na něm šupinky kůže, máte suchou pleť. Je-li celý mastný, je mastná i vaše pokožka. Pokud je mastný pouze lehce a na pár místech, jde o normální pleť. A když je mastný jen v oblasti tzv. T-zóny (čelo, nos, brada), je vaše pokožka smíšená.

Normální pleť

Co ukáže test: Ubrousek je slabě mastný jen místy, většinou v T-zóně (čelo, nos, brada), tváře bývají suché.

Jak vypadá: Póry jsou jemné a málo zřetelné. Pokožka produkuje přirozené množství mazu. Je hladká, na dotek jemná, světle růžová. Jde o ideální typ pleti.

Jak o ni pečovat: Péče o normální pleť je velmi jednoduchá. Stačí se o ni běžně starat (odličovat, čistit, mazat krémem), nebude vám dělat větší starosti. Vhodné jsou hydratační a výživné krémy, stejně jako hydratační make-up.

Suchá pleť

Co ukáže test: Ubrousek je zcela suchý, mohou se na něm objevit šupinky kůže.

Jak vypadá: Je mírně pórovitá, na pohled růžová, ale také tenká či dokonce průsvitná. Mazové žlázy neprodukují dostatek mazu, a tak špatně odolává vnějším vlivům a bývá podrážděná. Zatímco v mládí bývá suchá pokožka pěkná na pohled, po třicítce může majitelku začít pořádně trápit.

Jak o ni pečovat: Na rozdíl od normální pleti vyžaduje zvláštní péči. Je potřeba vybrat přípravky určené na dehydratovanou pleť, protože potřebuje dostatek vláhy. Zcela nevhodné jsou veškeré vysušující přípravky, stejně jako drsné peelingy. Doporučují se šetrná tonika bez alkoholu a regenerační či hydratační krémy.

Mastná pleť

Co ukáže test: Ubrousek je celý či téměř celý mastný.

Jak vypadá: Pleť je lesklá, hrubší a jsou pro ni typické rozšířené póry. Je sice silnější, ale často bývá bledá a bez zdravého růžového nádechu. Protože pokožka produkuje velké množství mazu, objevují se u ní často ucpané póry, uhry a má sklon k nečistotám. Není tak tenká jako pleť suchá a maz ji chrání proti vysychání. Péče o ni je sice náročná, ale na druhé straně bývá i ve vyšším věku hladká a bez vrásek.

Jak o ni pečovat: Pravidelně ji čistit specializovanými přípravky na mastnou a problematickou pleť. Je důležité to nepodcenit, protože jinak se póry zanášejí. To vede k zánětu a vzniku akné. Make-up používejte nemastný, nejlépe s antibakteriálními přísadami, krémy by měly být jemné hydratační, nejlépe s matujícími částečkami.

Smíšená pleť

Co ukáže test: V oblasti tváří je ubrousek suchý, velmi mastná je T-zóna – čelo, nos a brada.

Jak vypadá: Nápadně více se mastí v oblasti T-zóny. Svědčí to o tom, že mazové žlázy nejsou v obličeji rozloženy stejnoměrně, a tak je péče o tuto pokožku velmi náročná. Tváře, víčka, krk a horní ret jsou totiž suché. Smíšená pleť je nejčastějším typem.

Jak o ni pečovat: Důsledně dbát na správný výběr kosmetiky. Musí být určena pro smíšenou pleť, aby respektovala odlišné požadavky různých částí obličeje. Důležité je pravidelné čištění i výživa. Vhodné jsou micelární vody a lehké hydratační emulze. Naopak nevhodné jsou olejové make-upy s leskem.

Co jsme zjistili

Typ pokožky se během let může měnit, proto je dobré test pravidelně opakovat. Vůbec to neznamená, že když jste ve dvaceti měla normální pleť, nemůžete ji mít po třicítce suchou. Pokud si s určením typu pleti nevíte rady, obraťte se na odborníky.

Ohodnoťte článek

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *