Jak sehnat a vybrat zubaře Zatím bez hodnocení.

Podle posledních údajů nemá svého zubaře přibližně 17 % všech pojištěnců. A ačkoliv jsou v tomto čísle započteny i samoplátci a lidé bez zájmu o registraci, zahrnuje také nemálo těch, kteří zubaře zatím marně hledají. Nejde však jen o to najít zubaře, ale především najít dobrého zubaře.

Jak sehnat zubaře

Ocitli jste se z nějakého důvodu bez zubaře? V prvé řadě je třeba zachovat klid. I když může být hledání nového zubaře úmorné, máte více možností, kam se obrátit.

Dostupnost zubařů v rámci ČR

Zatímco v některých regionech je dostupnost zubní péče dobrá, jsou na druhou stranu bohužel i lokality (a není jich zrovna málo), kde je sehnání zubaře takřka nadlidským úkolem a vyžaduje notnou dávku úsilí, trpělivosti a nervů. Důvodem je především nerovnoměrné rozložení volných zubařů v rámci země.

Ačkoliv existuje právní předpis, podle něhož by měl mít každý zubního lékaře ve vzdálenosti, která odpovídá maximálně 35 minutám jízdy autem, ve skutečnosti jsou mnozí pacienti nuceni cestovat k zubaři mnohem dál.

Možná by se chtělo říct „dříve to bylo lepší“, ale zdání klame. Česká republika má aktuálně nejvíce zubních lékařů za svou historii. Pro srovnání: zubařů máme nyní okolo 9000 a za socialismu to bylo 6000. Současně je v Česku nejvíc zubařů na počet obyvatel z celé Evropské unie.

Kde je největší nedostatek zubařů

Podle statistických údajů citelně chybí zubní lékaři zejména ve Středočeském kraji, kde připadá na 1 zubaře rovných 2130 pacientů. Následuje Ústecký kraj (1707), Karlovarský kraj (1647), Pardubický kraj (1588) a Kraj Vysočina (1541).

Ale ani v rámci jednotlivých krajů nejsou zubaři rovnoměrně rozprostření. Kupříkladu v Olomouckém kraji připadá na 1 zubaře pouze 990 pacientů, což je hned po Praze vůbec nejlepší výsledek. Avšak v severní části kraje na Jesenicku se silným nedostatkem zubařů dlouhodobě bojují.

Obecně patří právě odlehlé venkovské oblasti a příhraniční regiony k lokalitám s nejhorší dostupností zubní péče. Do těchto míst se nové zubaře nezřídka nedaří nalákat ani na nejrůznější štědré benefity včetně zajištěného bydlení. Ti stávající mají zase často beznadějně zaplněnou kapacitu.

Naopak nejvyšší koncentrace zubařů je v hlavním městě a také v dalších velkých městech. Někdy se tak může vyplatit dojíždět do zubní ordinace třeba do Prahy. Z širší nabídky ve městě si totiž můžete snáze vybrat kvalitního zubaře s komplexními službami a moderně vybavenou ordinací, což je výhodnější, než mít blízko zubaře, který nám nedokáže nabídnout všechny potřebné služby a kvalitní zubní péči.

Kdy je třeba sehnat zubaře

Pravidelné zubní preventivní prohlídky je důležité nezanedbávat. Zavčas dokážou odhalit zubní kaz, paradentózu nebo jiný zdravotní problém. Avšak prakticky každý z nás se může dostat do situace, kdy o svého zubaře přijde.

1.     Pacient ještě nikdy neměl svého zubaře

Ačkoliv dokonce ani někteří dospělí nebyli nikdy registrováni u zubního lékaře, situace se týká především malých dětí. V jejich případě se doporučuje první návštěva zubaře již tehdy, jakmile se začnou prořezávat první zoubky. K tomu dochází obvykle okolo šestého měsíce věku dítěte.

2.     Zubař ukončil svou činnost

Jedním z nejčastějších důvodů, proč je třeba začít hledat nového zubaře, je ukončení činnosti zubaře stávajícího. Stačí, když zubař odejde do důchodu, dlouhodobě onemocnění nebo se přestěhuje, přičemž za sebe nenalezne nástupce, který zaregistrované pacienty převezme. V takovém případě se člověk rázem ocitne bez zubaře.

Stává se také, že zubařka odejde na mateřskou, aniž by ji po tuto dobu někdo zastupoval. I to bývá příčinou k hledání nového zubaře, pokud nechce zůstat pacient po určitý čas bez pravidelných zubních prevencí.

3.     Změna bydliště

Při přestěhování má pacient v zásadě dvě možnosti. Především si může ponechat svého stávající zubního lékaře a dojíždět k němu ze svého nového bydliště.

To ale není reálné v případě opravdu velké vzdálenosti nebo příliš komplikovaného cestování. Nakonec mu tak většinou nezbyde, než se začít poohlížet po novém zubaři.

4.     Vyškrtnutí pacienta z evidence

Zvláštním případem je stav, kdy má zubní lékař právo pacienta ze své evidence vyškrtnout. Může to však udělat pouze z přesně zákonem definovaných důvodů. Mezi ty patří například vědomé porušování léčebného režimu, opakované nedostavení se na dohodnuté ošetření bez objektivních příčin či omezování práv ostatních pacientů.  

O vyškrtnutí z evidence zubaře musí být pacient vyrozuměn, a to písemnou formou včetně uvedení konkrétního důvodu.

5.     Nespokojenost se současným zubařem

Někdy vede k hledání nového zubaře také nespokojenost se zubařem stávajícím. Může to být například kvůli jeho přístupu, osobním nesympatiím nebo vysokým cenám za jednotlivé úkony, které není pacient ochotný nebo schopný hradit.

Kam se obrátit při hledání zubaře

Při hledání nového zubního lékaře je nezřídka nutné se obrnit trpělivostí. Existuje však hned několik způsobů, které mohou nalezení zubaře urychlit a usnadnit.

·       Využití sociálních kontaktů

Mnoho lidí volí jako první krok „rozhození sociálních sítí“. To jednoduše znamená, že se poptají po svých příbuzných, kamarádech a známých, zda jejich zubař náhodou neregistruje nové pacienty, případně jestli o někom takovém neví.

·       Hledání prostřednictvím internetu

Velkým pomocníkem je bezesporu internet, ze kterého lze získat rychlý přehled o praktikujících zubařích v okolí bydliště. Z webových stránek jednotlivých zubařů je navíc obvykle možné zjistit informaci o tom, zda zubař přijímá nové pacienty, což ušetří čas s obvoláním nebo objížděním ordinací.

Zde je nutno zmínit webové stránky České stomatologické komory, které obsahují seznam zubařů zapsaných v seznamu vedeném některou z Oblastních stomatologických komor. Seznam je možné filtrovat podle lokality, smluv se zdravotními pojišťovnami a rovněž cenného údaje, zda zubař ještě přijímá nové pacienty. Výsledky vyhledávání zahrnují jméno lékaře či název poskytovatele zubní péče, adresu, telefonní a emailový kontakt.

·       Oslovení zdravotní pojišťovny

Pokud se vám i přes veškerou snahu stále nedaří najít nového zubaře, můžete se obrátit přímo na svou zdravotní pojišťovnu. Právě ona je totiž ze zákona povinna zajistit dostupnost zubní péče.

Zdravotní pojišťovna by vám proto měla poskytnout seznam zubních lékařů, kteří v okolí bydliště, respektive v zákonné vzdálenosti do 35 minut jízdy autem, přijímají nové pacienty. 

Jak vybrat dobrého zubaře

Nejenže je důležité mít svého zubaře a absolvovat pravidelné preventivní prohlídky, ale i samotný výběr konkrétního zubaře hraje nemalou roli. Mít levného zubaře, který sídlí doslova „za humny“, nemusí být totiž vždy tou nejlepší variantou. Při výběru zubaře se vyplatí zohlednit i další faktory.

Podle čeho vybrat zubního lékaře

1.     Reference pacientů

Udělat si rámcovou představu o tom, jaký zubař je, pomohou reference. Poptejte se svých příbuzných, přátel či kolegů na osobní zkušenost se zubní péčí.

Recenze můžete dohledat také na internetu. Názory pacientů sdružuje například internetový portál Známý lékař. Ten můžete ostatně využít i při hledání nového zubaře, protože umožnuje vyhledávání podle lokality.

2.     Smlouvy se zdravotními pojišťovnami

Platba za výkony se u jednotlivých zubařů často i velmi výrazně liší. Pokud je pro vás finanční nákladnost péče podstatná, ověřte si, zda má daný zubní lékař uzavřenou smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou. V opačném případě počítejte s tím, že s výjimkou akutního zubního ošetření budete muset hradit v plné výši i základní výkony.

V současné době nemá přibližně jedna desetina všech zubních ordinací se zdravotními pojišťovnami uzavřenou smlouvu.

3.     Přístup zubaře a prostředí

Pověstný strach ze zubaře trápí nemalé procento pacientů. Jestliže se s ním rovněž potýkáte, bude pro vás velmi důležitý přístup samotného zubaře. Výhrou bude zubní lékař s dostatkem empatie, který dokáže rozptýlit obavy a minimalizuje délku a bolestivost ošetření (použití analgosedace).

Strach může zmírnit pochopitelně i příjemné a čisté prostředí zubní ordinace, ve kterém se bude pacient cítit neformálně a uvolněně.

4.     Šíře a kvalita poskytovaných služeb

Jedním ze stěžejních kritérií při výběru zubaře je rozsah a kvalita poskytovaných služeb. S tím úzce souvisí moderní vybavení ordinace, které by mělo zahrnovat špičkové přístroje pro spolehlivou diagnostiku a ošetření (např. intraorální rentgen, ortopantomogram, digitální CT přístroj).

Pro většinu pacientů je rovněž důležitý i charakter služeb. To znamená, zda si mohou vybrat z různých druhů zubních implantátů, mají možnost zvolit šetrnější metodu bělení zubů apod.

S kvalitou zubní péče souvisí vzdělanost zubního lékaře. Kromě referencí může napovědět fakt, zda se účastní odborných kongresů a konferencí, aby si osvojil nejnovější poznatky z oboru.

5.     Dostupnost

Pokud jste velice vytížení nebo máte potíže najít si během pracovního dne čas k návštěvě zubaře, nezapomeňte si zjistit jeho ordinační hodiny. Dnes již není neobvyklé (ale zároveň to není ani pravidlem), že zubní lékaři ošetřují své pacienty až do večerních hodin, případně se můžete dostavit již brzy ráno.

Značnou komplikaci může způsobit také příliš velká vzdálenost nebo neexistující dopravní spojení mezi bydlištěm a zubní ordinací. Tehdy pečlivě zvažte, zda nehledat zubaře raději v jiné lokalitě.

6.     Specifické požadavky

Někdy je třeba pamatovat i na další faktory při výběru zubaře. Například pro pacienta na vozíčku bude nutný bezbariérový přístup do zubní ordinace.

Zvláštní kategorií jsou mentálně postižení dospělí, děti s poruchou autistického spektra a další hůře spolupracující pacienti. V jejich případě je zapotřebí obzvláště citlivý a trpělivý přístup zubaře, dostatek času na prohlídku a někdy i možnost ošetření za použití rajského plynu, případně v celkové anestezii.

Investujte čas do péče o zuby a předejděte drahým následkům jejího zanedbání

Ať už svého zubaře máte, nebo ho právě hledáte, nezapomínejte, že zdraví svého chrupu do značné míry ovlivňujete vy sami. Prevence v podobě pravidelného čištění zubů a správná technika péče o ústní dutinu vám dokážou ušetřit desítky až stovky tisíc korun za zubní ošetření. Když pak jedete k zubaři jen jednou až dvakrát ročně na preventivní prohlídku, tak větší vzdálenost ani tolik nevadí.

Použité zdroje:

  • https://www.denik.cz/cesi-v-cislech/zubar-dentista-stomatolog-lekar-doktor-mapa-dostupnost-volny-pohotovost.html
  • https://www.denik.cz/zdravi/zubnich-lekaru-je-vic-nez-dost.html
  • https://www.dent.cz/zubni-lekari/
  • https://plus.rozhlas.cz/nedostatek-zubaru-ucast-pojistoven-nestaci-investovat-do-nich-musi-i-obce-radi-8918682
  • https://www.vitalia.cz/clanky/zubar-pro-dite-hledejte-rodinneho/
  • https://www.denik.cz/z_domova/jak-sehnat-zubare-pojistovna.html
  • https://www.vitalia.cz/clanky/co-si-pocit-kdyz-vas-zubar-nechce-zaregistrovat/
  • https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zubari-dostupnost-zubni-pece-v-cesku-lekari-obce-kraje-nedostatek.A220511_083606_domaci_lre

Ohodnoťte článek

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *