Jak bojovat se stárnutím pleti? Máme pro vás 11 tipů Zatím bez hodnocení.

Mnoho okolností způsobuje, že naše kůže stárne. Některé okolnosti můžeme docela pěkně ovlivnit, jiné nikoliv.

Jedna věc, kterou nemůžeme změnit ani ovlivnit, je proces přirozeného stárnutí. Ten hraje klíčovou roli. S postupujícím časem se na naší tváři objevují viditelné linie. Je přirozené, že naše tvář ztrácí část své mladistvé plnosti. Všimneme si, že se naše kůže stala tenčí a sušší. Jsou to naše geny – ty většinou řídí to, kdy se tyto změny na pleti objeví. Naše geny a čas prostě dost dobře neovlivníme.

Ale pak je tu mnoho okolností, které prostě ovlivnit můžeme velmi dobře. Náš životní styl (způsob života) může způsobit, že naše kůže stárne brzy a předčasně. Lékařským termínem pro tento typ stárnutí je „vnější stárnutí“. Pokud upravíme životní styl, můžeme tak zpomalit účinky tohoto typu stárnutí na pokožku. A vězte, že rozdíl může být opravu patrný.

Připravili jsme pro vás takový malý návod na to, jak stárnutí pokožky co nejvíce oddálit. Jak zbytečně nezpůsobovat to, že vaše pokožka vypadá starší. Tak pojďme na to.

11 způsobů, jak oddálit předčasné stárnutí pokožky

Jednoduše existují věci a činnosti, které děláme, a které mohou uspíšit stárnutí pokožky. Na co si dát pozor?

Chraňte svou pokožku před sluncem každý den

Pamatujte, že i slunce hraje velkou roli při předčasném stárnutí pokožky. Ať už trávíte den na pláži nebo chodíte ráno do práce, je ochrana před sluncem nezbytná. Můžete chránit pokožku tím, že častěji vyhledáváte stín, nosíte vhodné oblečení (kterým zakryjete své tělo před sluncem) a používáte opalovací krém, který je širokospektrální, SPF 30 (nebo vyšší) a voděodolný. Měli byste aplikovat opalovací krém každý den na ty části pokožky, které nejsou pokryty oděvem.

Použijte samoopalovacího prostředky místo opálení

Pokaždé, když se opalujete, přispíváte k předčasnému stárnutí pokožky. To platí i v případě, že se jdete opalovat do solária nebo jiného zařízení pro vnitřní opalování (to je možná ještě horší, než slunce samotné). Všechny tyto zdroje vyzařují škodlivé UV záření, které urychluje to, jak rychle kůže stárne. Takže pokud chcete vypadat sexy, zvolte raději samoopalovací přípravky. Je to sice méně přirozené, ale pokožka nebude rychleji stárnout. Pokud se pro opalování rozhodnete, vždy volte kvalitní opalovací krém, který pokožku co nejvíce ochrání.

Nekuřte, zabíjíte tím vaši pleť

Pokud kouříte, přestaňte s tím. Kouření velmi (opravdu velmi) zrychluje to, jak rychle kůže stárne. Způsobuje vrásky a matnou pleť. A to nechcete.

Vyhněte se náročným výrazům v obličeji

Pokaždé, když uděláte výraz tváře, pokožka se tím různě napíná a „krčí“. Pokud opakovaně opakujete stejné výrazy po mnoho let, tyto linie se stanou trvalými. Takže zkuste neopakovat stále stejné grimasy obličeje. To je taková hloupá rada, že? Ale je to tak, pokud nechcete vrásky, myslete na to. Například takové ty vrásky smíchu jsou takovým příkladem. Ale smát se nepřestávejte, je to zdravé a bez smíchu by byl život o dost chudší.

Náš tip: Nošení slunečních brýlí může pomoci snížit linky způsobené přivíráním očí.

Jezte zdravou, vyváženou stravu + dodržujte pitný režim

Ano, i strava má na vaši pleť obrovský vliv. Závěry z několika studií naznačují, že konzumace velkého množství čerstvého ovoce a zeleniny může pomoci zabránit poškození, které vede k předčasnému stárnutí pokožky. Závěry z výzkumných studií také naznačují, že dieta obsahující spoustu cukru nebo jiných rafinovaných sacharidů může urychlit stárnutí. Takže jezte zdravě, pleť se vám za to odvděčí.

Důležitý je i pitný režim. Pijte čistou vodu, ta je nejlepší. Naopak nepijte alkohol, kafe (nebo jen mírně), sladké nápoje (ty jsou plné cukru). Pitný režim je důležitý, bez něj pleť bude fakt trpět.

Pijte méně alkoholu. Nebo žádný

Alkohol je na kůži zlý. Dehydratuje pokožku, poškozuje ji. Zvláště když alkoholu pijete více, než je zdrávo. To zase způsobuje to, že vypadáte starší. Takže alkoholu se vyhýbejte.

Cvičte většinu dnů v týdnu

Závěry z několika studií naznačují, že mírné cvičení zlepšuje krevní oběh a posiluje imunitní systém. To dává pokožce více mladistvý vzhled.

Lehce čistěte pokožku

Drsné a neurvalé čištění pleti může nepěkně dráždit pokožku. To urychluje stárnutí pokožky. Jemné čištění pleti pomáhá odstraňovat znečištění, make-up a další látky. A to je pro pleť super. Může dýchat a podobně.

Umyjte si obličej dvakrát denně, hlavně po výrazném pocení

Pokožka, obzvláště když nosíte přilbu, nebo když hodně sportujete, se hodně potí. A to pak dráždí pokožku, takže si co nejdříve omyjte obličej. To vaše pokožka ocení.

Aplikujte hydratační krém na obličej každý den

Hydratační přípravky zachycují vodu ve vaší pokožce a tím ji dávají mladší vzhled. Každý den jen mírně aplikujte takový přípravek na obličej.

Přestaňte používat přípravky pro péči o pokožku, které ji dráždí

Když cítíte na pokožce pálení, nebo jiný typ dráždění, znamená to, že kůže aplikovaný přípravek moc dobře nesnáší. Přestaňte ho používat. Podrážděná pokožka může vypadat starší. Dlouhodobé užívání těchto přípravků pokožce rozhodně nesvědčí a tím si opět nabíháte na rychlejší stárnutí pleti.

Poznámka: Některé produkty proti stárnutí, které vám předepíše váš dermatolog, mohou způsobit podráždění a pálení na pokožce. Pokud používáte tyto přípravky proti stárnutí, může to být v pořádku. Jen nezapomeňte svého dermatologa informovat, že takovou reakci máte.

Nikdy není pozdě pro pleť něco udělat

Dokonce i lidé, kteří již mají známky předčasného stárnutí pokožky, mohou velmi těžit ze změny svého dosavadního životního stylu. Tím, že chráníte pokožku před sluncem, dáte ji šanci regenerovat. Kuřáci, kteří přestanou kouřit mohou za nějaký čas vidět, že jejich kůže vypadá zdravěji.

Pokud vás známky stárnutí pokožky velmi obtěžují, zkuste navštívit dermatologa. Nové metody léčby a méně invazivní postupy pro vyhlazení vrásek a zlepšení pleti vám mohou dodat mladší vzhled.

Co si dále o stárnutí pleti přečíst?

Ohodnoťte článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *