Jak se zbavit kvasinkové infekce přírodní cestou Zatím bez hodnocení.

Kvasinky se vyskytují všude kolem nás a běžně jsou přítomny dokonce i přímo v těle. Za normálních okolností nezpůsobují žádné problémy, ale při přemnožení dokážou člověka pořádně potrápit. S bojem proti kvasinkové infekci pomůže kromě léků i jídelníček, posílení imunity, vhodná hygiena a spodní prádlo, stejně jako některé bylinky či doplňky stravy.

Co je to kvasinková infekce

Kvasinková infekce (kandidóza) představuje časté onemocnění, jehož příčinou je přemnožení kvasinek v těle. Až v 70 % případů způsobují infekci jednobuněčné mikroorganismy Candida albicans. K nejčastějším příčinám, které mohou vést k narušení přirozené rovnováhy a vzniku kvasinkové infekce, patří:

  • oslabení imunitního systému
  • užívání antibiotik
  • hormonální nerovnováha (např. i z důvodu těhotenství)
  • vysoká hladina cukru v těle
  • těsné či neprodyšné spodní prádlo

Příznaky kvasinkové infekce

Kvasinky jsou zcela běžně přítomny zejména v ústech a krku, dále v zažívacím traktu a oblasti močopohlavního aparátu u žen i mužů.

Charakteristickým příznakem přemnožení kvasinek na sliznici v ústní dutině (tzv. moučnivka) je přítomnost bělavého povlaku nebo puchýřků. Projevovat se může také nepříjemným pálením, pocitem suchosti, zarudnutím a popraskanými ústními koutky. Moučnivka postihuje hlavně malé děti zhruba do 1 roku a osoby s oslabenou imunitou.

U žen se vyskytuje kvasinková infekce nejčastěji v oblasti pochvy. Způsobuje především nepříjemné svědění až pálení, zarudnutí a otok intimních partií. Symptomy jsou doprovázeny charakteristickým bělavým výtokem tvarohovité konzistence. Přemnožené kvasinky se často dostanou i do močových cest, kde se projevují zánětem.

U mužů probíhá kvasinková infekce nezřídka bezpříznakově. Někdy se ale mohou setkat se zarudnutím, svěděním až bolestí žaludu penisu, otokem předkožky, případně pálením během močení.

Jak u mužů tak i u žen se může candida usazovat ve střevech a může tak způsobovat růžné zažívací obtíže, říhání, nadýmání, průjmy nebo zácpy. Špatná funkce střev pak oslabuje imunitní systém.

Kandidóza se nevyhýbá dokonce ani dýchací soustavě, pokožce nebo nehtům.

Jak se zbavit kvasinkové infekce

Přestože představuje kvasinková infekce běžné onemocnění, je vhodné poradit se o léčbě s lékařem, který může navíc přítomnost infekce potvrdit prostřednictvím diagnostických metod. Obvykle následuje nasazení antimykotických léků v podobě krémů, vaginálních tablet apod.

Protože má ale kandidóza tendenci vracet se opakovaně, je třeba se zaměřit nejenom na lokální léčbu, ale také na komplexní řešení potíží včetně prevence.

Hlavní zásady prevence vzniku kvasinkové infekce:

  • dodržujte zdravý a vyvážený jídelníček
  • posilujte imunitní systém
  • věnujte pozornost hygieně a spodnímu prádlu
  • vyzkoušejte bylinky a doplňky stravy

1. Zdravá a vyvážená strava

Vhodně nastavený jídelníček dokáže předcházet nadměrnému množení kvasinek v těle. Zdravá a vyvážená strava by měla být nedílnou součástí prevence, stejně jako léčby již probíhající infekce.

Do jídelníčku zařaďte probiotické potraviny

Potraviny s vysokým obsahem probiotik podporují rovnováhu střevní mikroflóry a zabraňují přemnožení kvasinek. Jsou to například jogurty s živými kulturami. Velice dobře se osvědčilo také popíjení kefírů.

Vynikajícím zdrojem probiotik pro vegany jsou kvašené potraviny (například kysané zelí, kvašené okurky, kimchi, kombucha či kefír z kokosového mléka).

Pozor na příjem jednoduchých cukrů

Jedním z nejdůležitějších bodů je omezení sacharidů, zejména jednoduchých cukrů v jídelníčku. Právě ony totiž tvoří živnou půdu pro množení kvasinek.

Je tudíž třeba vyloučit především čokoládu a další sladkosti, ale také sladké pečivo, kompoty a slazené nápoje (limonády, džusy apod.). Velké množství jednoduchých cukrů obsahuje bílá mouka.

Vyhněte se konzumaci alkoholu

Alkohol může narušit přirozenou mikrobiální rovnováhu, a proto jeho popíjení významně zvyšuje riziko vzniku kvasinkové infekce. Alkohol navíc zhoršuje zánětlivé reakce v těle a celkově oslabuje imunitu, čímž může prodloužit dobu léčby již probíhající infekce.

2. Posílení imunity

Dobře fungující imunitní systém je účinnou prevencí kvasinkové infekce. Podpořit přirozenou obranyschopnost organismu je možné úpravou životosprávy, stejně jako pravidelnou pohybovou aktivitou:

  • Dodržujte pestrý jídelníček s bohatým zastoupením čerstvých potravin včetně ovoce a zeleniny.
  • Konzumujte potraviny bohaté na vitamín C (černý rybíz, paprika, citrusové plody, brokolice, kiwi a další).
  • Zařaďte potraviny s vysokým obsahem zinku (mořské plody, hovězí maso, z rostlinných zdrojů ořechy a semínka, luštěniny či celozrnné obiloviny).
  • Pravidelně si dopřejte potraviny s protizánětlivým a antioxidačním účinkem. Patří mezi ně například česnek, kurkuma, zázvor, tučné mořské ryby a zelený čaj.
  • Aktivnímu pohybu (sport, cvičení, svižná procházka) věnujte alespoň 2,5 hodiny týdně.

3. Hygiena a spodní prádlo

Také hygiena a spodní prádlo hrají významnou roli při prevenci a léčbě kvasinkové infekce, zejména pokud postihla oblast intimních partií.

  • Používejte šetrná mýdla a intimní sprchové gely bez parfemace, jejichž pH nenarušuje přirozenou rovnováhu mikroflóry.
  • Dávejte přednost krátké a důsledné sprše před dlouhou koupelí. Nezapomeňte se osprchovat po sportu, cvičení či intimních hrátkách.
  • Intimní partie udržujte v suchu (utírejte se dosucha, nezůstávejte v mokrých plavkách, pravidelně měňte hygienické pomůcky během menstruace).
  • Spodní prádlo perte při teplotě alespoň 60 °C, případně přidejte prostředek na dezinfekci prádla. Nepoužívejte silně parfemované a agresivní prací prášky a aviváže.
  • Volte prodyšné a pohodlné bavlněné spodní prádlo, nejlépe z biobavlny. Během infekce se vyhněte i nošení těsných legín ze syntetického materiálu, které zamezují volné cirkulaci vzduchu.

4. Bylinky a doplňky stravy

Také některé druhy léčivých rostlin a doplňky stravy mohou podpořit prevenci a snížit riziko opakovaných návratů kvasinkových infekcí. Hodí se proto jako doplnění komplexní léčby.

Šalvěj lékařská

Šalvěj je tradiční bylinkou, která se může pochlubit antibakteriálními a antifungálními vlastnostmi. Zároveň působí protizánětlivě, podporuje imunitu a chrání buňky před oxidativním stresem. Lze z ní připravit například nálev, který se popíjí nebo slouží jako kloktadlo při onemocnění v ústní dutině. Za pozornost stojí také šalvějová tinktura, která může přispět k eliminaci přemnožených kvasinek v těle.

Černucha setá

Pozitivní vliv na imunitu, silné protiplísňové a protizánětlivé účinky má černucha setá, jejíž výtažky obsahuje například doplněk stravy CandiFlora. Nechybí v něm ani kyselina kaprylová, oreganový olej, rostlinný alkaloid berberin, výtažek z dřišťálu a hořčík. Komplex těchto látek působí pozitivně na střevní mikroflóru.

Další bylinky a přírodní prostředky, které lze vyzkoušet jako podporu v boji proti kvasinkové infekci:

  • řepík lékařský
  • třapatka nachová
  • česnek
  • mátový olej (zevně)
  • čajovníkový olej (zevně)

Ohodnoťte článek

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *