Přírodní krása: Péče o pleť s přírodní kosmetikou 5/5 (1)

Stále více žen zahrnuje do své kosmetické rutiny přírodní péči. Není divu, kosmetika s vysokým obsahem organických složek je vhodná téměř pro každou pleť včetně citlivé a alergické. Při pravidelném používání má viditelný účinek a pleť vyživuje a hydratuje bez zatížení. Hlavní výhodou ale je, že ve své nejčistší variantě neobsahuje látky, které by mohly být pro tělo škodlivé. I proto se jí říká netoxická nebo non-toxic kosmetika. Jak se ale v přírodních skincare produktech vyznat a který vybrat podle typu vaší pleti? Poradíme, co hledat v drogeriích i e-shopech a přidáme také tipy pro domácí výrobu.

Alfou a omegou je INCI

Ať už vybíráte přírodní výrobek pro jakýkoli účel, měli byste si zjistit jeho přesné složení, které se označuje jako INCI. Vždy ho najdete na obalu a většinou i v popisu na e-shopu. Pokud chybí, berte to jako první varování před daným prodejcem. Každopádně jen pod touto zkratkou najdete veškeré složky, které výrobek obsahuje, ne pouze ty, na které chce obchodník upozornit. V každém případě byste zde neměli najít parfemaci bez uvedení původu, phenoxyethanol, sulfáty, parabeny nebo různé PEGy (sloučeniny polyethylenglykolu).

Jak čistit pleť přírodní cestou?

Nabízí se několik typů produktů, velmi oblíbené jsou pro odličování oleje, ale také gely nebo balzámy, a dokonce se na trhu objevují i přírodní micelární vody. Zaměřte se tedy na potřeby vaší pleti. Pokud je suchá, bude jí vyhovovat spíše olej, zatímco problematická a mastnější pokožka ocení odličovací přípravek s lehčí konzistencí, například gel nebo emulzi. 

Záleží ale i na surovině, ze které je daný produkt vyroben. Oleje se osvědčily hlavně ty v bio kvalitě a s nízkým stupněm komedogenity (ucpávání porů), tedy například arganový, jojobový nebo švestkový olej. I proto jsou první zkušenosti s přírodní kosmetikou hodně o hledání, testování a sledování recenzí. Nakonec ale své favority určitě najdete.

Kromě samotného odličovacího přípravku je zásadní také prostředek, na který ho nanášíte. Pokud používáte jednorázové tampony, určitě vybírejte bavlněné varianty nebělené chlorem. Ekologičtější jsou ale pratelné textilní tampony, případně ručníky, které se obzvlášť hodí pro mastnou pleť. Jen rozhodně nedoporučujeme je používat vícekrát za sebou, to by naopak mohlo ucpávání pórů a tvorbu zánětů zhoršit. Pro snadnější odlíčení je lepší tampon nebo ručník lehce navlhčit a proces opakovat, dokud nebude pleť dokonale vyčištěná. 

Přírodní tonizace pokožky

Následuje mezikrok v podobě tonizace, která je pro pleť prospěšná hned z několika důvodů. Stahuje póry, zklidňuje podráždění, vyrovnává pH, regeneruje a lehce hydratuje. Stoprocentně přírodní tonizaci zajistí květové vody neboli hydroláty, které vznikají destilací nebo lisováním květů za studena. Nejznámější je asi růžová voda, ale její vůně a účinky nemusí vyhovovat každému. Opět se tedy vracíme k tomu, že hledání ideální varianty může nějakou dobu trvat.

TIP: Maximálního účinku dosáhnete, když květovou vodu do pleti jemně vmasírujete.

Jak pleť hydratovat?

Každá pleť potřebuje pravidelnou hydrataci, a to po celý rok. Důležité ale je vybrat správné produkty, a to jak podle typu pleti, tak podle věku, ročního období a dalších faktorů. V zimě máme častěji pocit vysušení. a to kvůli nízkým teplotám a studenému větru, ale i přechodům z vytopených prostor do chladu. Volíme tedy hutnější krémy a másla, zatímco v létě odlehčujeme a saháme po nemastných krémech a emulzích. 

Samostatnou kapitolou jsou pleťová séra, která obsahují mnohem vyšší koncentraci účinných látek než krémy nebo oleje. Pleť nejen hydratují, ale i vyživují, projasňujil a obnovují její pružnost. Často také obsahují důležité antioxidanty. Aplikují se pod denní nebo noční krém, aby mohla co nejlépe působit.

Něco navíc aneb přírodní masky a peelingy

Zhruba jednou týdně si můžete dopřát také intenzivní péči v podobě pleťové masky, kterou nanesete na vyčištěnou pleť ráno nebo večer. Přírodních variant je dnes na trhu spousta, některé hydratují, jiné projasňují nebo odstraňují škodliviny. Záleží na složení, ale k nejčastějším surovinám hydratačních masek patří květové vody z růže nebo levandule, avokádo, agáve, okurky apod. Na rozjasnění je ideální jak med, tak pomeranč, citron nebo jiné ovoce s vysokým obsahem vitamínu C. A u detoxikačních masek to jsou mořské řasy či zelený čaj.

Pro všechny typy pleti je vhodný i obličejový peeling, kter odstraňuje odumřelé kožní buňky. Liší se ale doporučená frekvence jeho používání. Na normální pleť byste měli peeling aplikovat zhruba jednou za čtrnáct dní a na mastnou pleť klidně i jednou týdně. Suchou pleť naopak stačí exfoliovat jednou za tři až čtyři týdny. V kupovaných přípravcích se nejčastěji setkáte s kávou, cukrem nebo solí a olejem a stejné suroviny můžete využít i při domácím tvoření. Ideální čas pro aplikaci je večer, pleť je ale nejprve potřeba důkladně vyčistit.

Domácí kosmetika přímo z kuchyně

Pokud chcete ušetřit a přesně vědět, co si na pleť nanášíte, zkuste si vyrobit vlastní masku z běžných kuchyňských surovin. Skvěle fungují různé oleje, jogurt, tvaroh, okurka a další podobné ingredience. Jen pozor na případné alergie, které se vzhledem k vysoké koncentraci aktivních látek objevují poměrně často. Tady je několik tipů vhodných i pro ty, kdo s DIY přírodní kosmetikou teprve začínají:

Olejová maska na obličej

Obličejová maska patří k nejstarším zkrášlujícím rituálům. Už před stovkami let ženy využívaly základní celistvé suroviny k tomu, aby měly jemnější a zdravější pleť a my si z nich nyní můžeme vzít příklad, třeba díky této masce:

Suroviny:

  • 3 lžičky bílého jogurtu
  • 1 lžíci citronu
  • 2 až 3 kapky arganového, kokosového nebo olivového oleje
  • 1 lžičku medu

Postup:

Samotnou výrobu masky zvládnete za pár minut. velmi jednoduchá. Všechny ingredience jednoduše smíchejte a naneste na obličej, krk i dekolt. Po zhruba 10 minutách pak masku opatrně omyjte teplou vodou. 

TIP: Pokud nestíháte, můžete přidat arganový olej jen do své oblíbené pleťové masky nebo do make-upu či bronzeru, vaše pleť tak bude zářivější.  

Cukrový peeling

Klasikou mezi domácími recepty je cukrový peeling z kvalitního oleje a třtinového cukru. Skvělý je na obličej i tělo, jen na pleť obličeje volte olej s hladkou strukturou a jemně mletý cukr:

Suroviny:

  • 2 lžíce arganového, kokosového nebo mandlového oleje
  • Půl šálku třtinového cukru (jemně mletého)
  • Asi 5 kapek vonné esence (například citrusové nebo levandulové)

Postup:

Je to velmi snadné. V misce smíchejte třtinový cukr s olejem a dobře promíchejte. Potom už záleží na vás. Takto bude peeling mastnější a výživnější. Jestli ale chcete pokožku vyčistit do hloubky, přidejte více cukru nebo i kávový lógr. Naopak suchá a citlivá pleť vyžaduje menší množství jemně mletého cukru. Nakonec nezapomeňte na pár kapek vaší oblíbené esence.

Ohodnoťte článek

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *