Aromaterapie jako péče o duši i tělo
Zhluboka se nadechnout a uchovat si fyzickou i psychickou pohodu? Vyzkoušejte aromaterapii, která zajišťuje spojení voňavého požitku s léčebnými účinky.
Pokud potřebujete zlepšit zdravotní problémy od úzkosti po špatný spánek, můžete zvážit aromaterapii. Při tomto druhu léčby se používají výtažky z rostlin, tzv. esenciální oleje, které se vdechují nosem nebo nanášejí na kůži. Někteří lidé si oleje nanášejí na kůži při masáži nebo koupeli.
Co je to aromaterapie
Aromaterapie je komplexní léčebná kúra, která využívá vonné přírodní rostlinné výtažky k podpoře zdraví a pohody. Někdy se označuje také jako terapie esenciálními oleji. Aromaterapie je považována za umění i za vědu a postupem času si pomalu získává uznání i v oblasti medicíny. Lze ji definovat jako holistickou léčebnou metodu, která se snaží o spojení duše a těla za pomoci různých léčebných postupů, které využívají konvenčních léků, ale také alternativních léčebných praktik (homeopatii, homeopatiky, akupunktury,…).
Historie aromaterapie
Využití aromatických rostlin (fenykl, kmín, koriandr, atd…) je staré jako lidská civilizace sama. Na používání vonných rostlin pro lékařské i náboženské účely poukazují již nálezy z míst starověkých pohřebišť. Od Asie až po starověký Egypt i velkou část Středomoří jsou popsány různé postupy a rituály spojené s výrobou léčivých mastí, obkladů, parfémů či olejů.
Aromatické rozptýlení kouře v uzavřeném prostoru vedlo k povznesení ducha a pomoci při léčbě nemocí. V některých starých textech se objevují takzvané “magické parfémy”. Ty měly za úkol zvýšit osobní přitažlivost a přinést štěstí. Zejména ve starém Egyptě a v tudorovské Anglii byly využívány i jako duchovní parfémy pro náboženské obřady.
Jak funguje aromaterapie
Aromaterapie působí na receptory umístěné v nose (čichové receptory). Tyto receptory prostřednictvím nervového systému vysílají zprávy do limbického systému (části mozku). Ten ovládá emoce, a tak nám pomáhá tělo “vypnout”.
Esenciální oleje jsou bezpečné, ale musí se užívat dle návodu.
Využití aromaterapie
Zlepšuje psychickou pohodu, napomáhá k relaxaci a celkové harmonii. Dodává tělu potřebný odpočinek a pozitivně ovlivňuje náladu, tělo i duši. Kromě důležitých povzbudivých účinků pro vaše tělo, ovlivňuje krevní oběh, hormony, nervový systém, trávení, krevní tlak, činnost mozku, atd…
Mimo jiné zmírňuje premenstruační syndrom, bolesti či deprese. Ideální
využití aromaterapie může být při poruchách spánku, depresích nebo špatné náladě.
Co jsou esenciální oleje
Tyto oleje se vyrábějí z jednotlivých částí květů, bylin a stromů. Jsou to okvětní lístky, kořeny, slupky či kůra. Buňky dodávající rostlině vůni – ta se stává její “esencí”. Z esence, která se extrahuje z rostliny se stává esenciální olej.
Na výrobu esenciálního oleje je zapotřebí velkého množství rostlinných produktů. Například k výrobě 0,45 litru levandulového esenciálního oleje se spotřebuje přes 200 kilogramů květů levandule.
Do pravých esenciálních olejů se nemíchají chemické nebo vonné látky. Vyrábějí se specifickým postupem, který nemění složení rostliny. Pravidelně používanými oleji v aromaterapii jsou například: heřmánek, levandule, cedrové dřevo, citron, atd…
Metody/druhy aplikace
- Inhalace
- Masáže
- Koupele
- Péče o tělo a pleť
1) Inhalace
Vdechováním se éterické oleje dostávají do krve nejrychleji. Tento proces Krví jsou pak roznášeny do celého těla a pozitivní účinky se zdvojnásobí. To má za následek okamžité zmírnění stresu, pocitů úzkosti či zmatku. Čichové nervy jsou také spojeny s velice důležitou částí mozku, která funguje jako “spouštěč” emocionálních reakcí (radost, strach, atd…). Na popud vůně může mozek vyslat impulsy, které budou působit na tělo příznivě i z dlouhodobého hlediska.
Existuje několik způsobů inhalace:
- Za pomocí aromalampy – naplňte aromalampu vodou, do které nakapejte malé množství (cca 3 kapky) esenciálního oleje dle vašeho výběru. Následně zapalte svíčku, umístěte na určené místo a nechejte linout vůni bytem. Podobně jako aromalampu můžete využít i aromadifuzér.
- Nakapáním na kousek látky – na kus látky naneste několik kapek éterického oleje, přiložte k nosu a hezky vůni vdechujte.
- Přidáním oleje do horké vody – do misky s horkou vodou přidejte několik kapek esenciálního oleje. Poté si přehoďte přes misku a hlavu ručník, zavřete oči a zhluboka vydechujte páru. Proces opakujte několikrát během dne po dobu několika minut.
2) Masáže
Ruce provádějící masáž vyvolávají na povrchu těla jisté reflexní změny. Masáž tak stimuluje krevní oběh, zklidňuje nervový systém a uvolňuje svalstvo. Esenciální oleje působí na emoce a stejně jako doteky tělo volňují. Vůní si masáž o to více zpříjemníte. Aromaterapeutická masáž by měla být příjemná, jemná a neměla by působit bolest. Zkuste si po dlouhém dni v práci promasírovat namáhané místa éterickým olejem. Masáž bude určitě velice osvěžující a hlavně příjemná.
3) Koupele
Přidejte pár kapek (3-10) esenciálního oleje do vany s vodou, zavřete oči a relaxujte. Směs obsažená ve vodě bude prostupovat dechem i kůží do těla. Díky tomu tělo harmonizuje, uklidní, povzbudí a celkově regeneruje. Oleje se dají kombinovat, není však dobré míchat více než pět druhů. Pro správné účinky olejů by voda měla mít kolem 37°C, ne více.
4) Péče o tělo a pleť
Esenciální oleje jsou díky svým účinkům a čistě přírodnímu původu oblíbené také v péči o tělo a pleť. Obsahují složky, které dokáží pleť sjednotit, zpevnit, snížit její zánětlivost, hydratovat a celkově zlepšit její vzhled a podpořit regeneraci.
Pro bezpečné použití esenciálních olejů na pokožku je však zásadní správné ředění. Esenciální oleje jsou silně koncentrované, takže stačí jen pár kapek pro požadovaný účinek. Naředit je můžete nosnými oleji, jako je jojobový, arganový, mandlový nebo olivový olej, případně je také smíchat s pleťovým krémem nebo tonikem před aplikací na kůži. Zde si skutečně dávejte pozor na doporučené dávlkování.
Jak začít s aromaterapií
- Začněte s malým množstvím – vyberte si 3 esenciální oleje, které splňují vaše potřeby.
- Získejte informace – o každém oleji si zjistěte použití, účinky, atd…
- Zjistěte si, jaké je použití esenciálních olejů – zda jsou oleje určeny k inhalaci, lokální aplikaci nebo k něčemu jinému.
S jakými esenciálními oleji začít:
- Levandulový éterický olej – snižuje úzkosti a zlepšují spánek. Přidejte několik kapek na kousek kapesníku nebo vaty a před ulehnutím položte na polštář. Pro uvolnění těla se poté stačí jen několikrát zhluboka nadechnout.
- Sladký pomeranč nebo bergamot – osvěžují tělo, zvyšují energii a zlepšují náladu. Při ranní nebo večerní sprše nakapejte pár kapek do rohu sprchového koutu a v klidu “vypněte”.
- Rozmarýnový éterický olej – skvělý pro ucpané dutiny, paměť a duševní bdělost. Přidejte pár kapek do aromalampy, difuzéru nebo horké vody. V případě nakapání do horké vody udržujte oči i nos v dostatečné vzdálenosti od směsi. Rozmarýn dokáže být velice silný, a tak vám může podráždit oči (v případě, že se dostanete příliš blízko).
- Mátový nebo zázvorový éterický olej – ideální při nevolnosti. Nakapejte pár kapek na kapesník a vemte s sebou na cesty. Třeba na výletě autem se bude skvěle hodit pro někoho, kdo nevolností při jízdě trpí.
Rozdělení esenciálních olejů (EO)
EO podle míry stimulace:
- povzbuzující (např. mateřídouška, rozmarýna, ho-sho, jasmín, jedlové šišky aj.)
- uklidňující (např. cedrové dřevo, geránium, heřmánek, levandule aj.)
EO podle účinků:
- Proti stresu, úzkostem a depresím (citronela, grep, jasmín aj.),
TIP: Pozor však na druh a příčinu deprese, pokud vás toto téma trápí zkuste například tento test deprese. - proti dýchacím obtížím (eukalyptus, levandule, majoránka aj.),
- na podporu trávení (citrón, černý pepř, majoránka aj.),
- proti bolestem hlavy (bazalka, kardamom, lavandin aj.),
- na podporu imunity (kadidlovník, mateřídouška aj.),
- k léčbě nachlazení (borovice, cypřiš, jedle aj.),
- pro lepší spánek (levandule, meduňka aj.),
- pro posílení srdeční činnosti (jasmín, ho-sho aj.),
- s afrodiziakálními účinky (jasmín, kananga, růže, skořice aj.),
- pro snížení vysokého krevního tlaku (kafrovník, kananga, levandule, meduňka aj.),
EO podle druhu vůně:
- bylinné/travní (heřmánek, meduňka, řebříček aj.),
- lesní (borovice, cedr, jalovec, cypřiš aj.),
- ovocné (bergamot, citron, mandarinka aj.),
- květinové (jasmín, růže, vanilka, ylang-ylang aj.)
- kafrové (eukalyptus, máta, myrta, tea tree aj.)
Význam a účinky vůní
- Bazalka – je výborná na nervové zklidnění, při úzkostech a bolestech hlavy. Odpuzuje hmyz, podporuje pocení. Nepoužívat v těhotenství.
- Bergamot – antiseptický, podporuje trávení, hojení ran, tiší bolest. Nepoužívat při slunění.
- Cedrové dřevo – je antiseptické, vhodné při rýmě. Nepoužívat v těhotenství.
- Citron – velmi příznivě působí na pleť a je vhodný při duševní námaze
- Cypriš – uvolňuje nervové napětí. Není určen pro osoby s vysokým krevním tlakem a epilepsií.
- Černý pepř – pomáhá při nachlazení i k lepšímu trávení, zmírňuje bolesti břicha a snižuje horečku.
- Estragon – má povzbudivý a osvěžující účinek. Pomáhá při revmatismu povzbuzuje a navozuje chuť k jídlu. Nepoužívat v těhotenství.
- Fenykl – pomocník při trávicích i dýchacích potížích. Využívá se k léčbě oparů a aft.
- Hřebíček – podporuje imunitu, snižuje svalové napětí a není vhodný pro těhotné a epileptiky.
- Jalovec – podporuje pocení, a tím dokonale pročišťuje organismus. Nevhodný při těhotenství či ledvinových potížích.
- Jasmín – podporuje činnost srdce. Navozuje euforii, a tím i dobrou náladu. Patří mezi silné afrodiziaka.
- Levandule – má výrazné hojivé účinky. Disponuje schopností snižovat krevní tlak a je účinným prostředkem v boji proti molům.
- Máta – zmírňuje dýchací problémy a povzbuzuje žaludeční činnost.
- Meduňka – má schopnost snižovat horečku a podporovat pocení. Vhodná k uklidnění před spaním.
- Myrtha – zajišťuje dobré trávení, usnadňuje vykašlávání a má hojivé účinky. Nepoužívat v těhotenství.
- Neroli – má pozitivní vliv na psychiku. Uklidňuje a pomáhá k lepší soustředěnosti.
- Rozmarýn – funguje jako afrodiziakum a stimulant při únavě. Nevhodný v těhotenství a při vysokém krevním tlaku či epilepsii.
- Růže – podporuje krevní oběh, působí proti nespavosti a stimuluje žaludek.
- Šalvěj – lze ho definovat jako sedativum na nervový systém a balzám na dobrou náladu.
- Tea-Tree – silně antiseptický, používá se k ošetření ran a zánětů kůže.
- Tymián – ideální k inhalaci, zánětu dutin, rýmě či nachlazení.
- Zázvor – zabraňuje tvorbě jizev, uvolňuje napětí a používá se při bolestech hlavy.
Kontraindikace v aromaterapii
V aromaterapii se setkáme jen s malým množstvím olejů, které jsou bezpečné a neobsahují žádné kontraindikace či bezpečnostní upozornění. Kontraindikace zahrnuje případy nebo okolnosti, ve kterých by olej neměl být použit. Esenciální oleje nemusí být vhodné pro každého, i když splňuje podmínky k indikaci.
Nejčastější kontraindikace – kdy se stát obezřetnější:
- V těhotenství a během kojení – oleje s podobnými účinky jako mají hormony mohou ovlivnit průběh těhotenství. Dále je třeba se vyvarovat olejům s teratogenními účinky, které se mohou dostat přes placentu do krevního oběhu dítěte, a tak podpořit nebo zapříčinit vývojovou vadu. Na místě je také vynechání olejů, které mohou mít vliv na dělohu, a to díky látkám, které zvyšují prokrvení v oblasti malé pánve a dělohy. To může vyvolat potrat nebo předčasný porod.
- U dětí – pro děti do 0,5 roků se obecně nedoporučují žádné éterické oleje. U olejů s koncentrací maximálně do 0,5 % (odpovídá 1-2 kapkám EO na 10 ml nosiče) mohou děti do 6 let. Pro děti ve věku 6-12 let se doporučuje koncentrace maximálně do 1,5 % (4-5 kapek na 10ml nosiče). Mezi nevhodné oleje pro děti do 2 let se řadí: bříza, citronová tráva, dobromysl, badyán, eukalyptus, fenykl,…
- U dalších onemocnění – u osob s kardiovaskulárním onemocněním buďte obezřetní při použití silně stimulujících olejů jako jsou: kafr, hřebíček, máta peprná, tymián, rozmarýn,… Existuje spousta zdravotních stavů a v případě, že si nejste jisti, u kterých jsou některé z éterických olejů kontraindikovány, tak se nejprve poraďte s lékařem nebo si něco nastudujte.