Jak se zbavit pigmentace na zubech
Zářivý úsměv vás odzbrojí na první pohled. Bílé zuby si přeje každý. Jsou symbolem zdraví, mládí, krásy, ale i společenského respektu. Skvrny na zubech proto mohou člověka pěkně potrápit. Na vše ale existuje řešení a tento handicap lze ve velké míře pozitivně ovlivnit! Prvním faktorem na cestě za bílými zuby jsou vrozené predispozice. Genetiku zrovna moc neovlivníme. Tak jako máme rozdílné odstíny pleti či barvu vlasů, každý máme i unikátní odstín zubů. Je tu ale další spousta činitelů, na kterých lze pracovat: způsob života, jídelníčku a samozřejmě to, jak o zuby pečujeme.
Pojďme se v tom trochu vyznat
Jako děti jsme většina měli křídově bílý úsměv, který byl důsledkem malého množství minerálů ve sklovině. Nicméně, to, co nyní vnímáme jako barvu našich zubů, je ve skutečnosti zubovina, která často přirozeně nese žlutý odstín. S přibývajícím věkem se zuby proměňují pod vlivem usazování vápníku, což má za následek postupnou ztrátu průhlednosti skloviny na povrchu zubu a zvýrazňuje žlutý odstín zuboviny. Na povrchu zubů se ale děje víc věcí. Stárnutím a občas i zanedbanou ústní hygienou, přestává být povrch tak hladký a je náchylnější k usazování pigmentů z potravin či nápojů.
Různé skvrny mají různé příčiny
Věděli jste, že svůj přirozený odstín zubů odhadnete podle odstínu očního bělma? I když se o své zuby perfektně staráme, čistíme je technicky správně a pravidelně, používáme šetrné zubní pasty, mezizubní kartáčky, případně další dentální pomůcky, postupem času se díky ubývající sklovině a pigmentu z potravin tmavnutí stejně nevyhneme.
- Žluté a světle hnědé skvrny – usazené pigmentace na sklovině závisí na typu stravy a také životním stylu. Někdy jsou způsobeny nadměrným užíváním antibiotik nebo vyšším příjmem fluoridu v dětství. Nicméně, v mnoha případech jsou hlavním viníkem faktory, jako je kouření, konzumace červeného vína, kávy a čaje, určitá druhy koření, například kurkuma a kari, nebo barevné potraviny, jako jsou červená řepa, maliny a borůvky. Důležité je si uvědomit, že čím hladší je sklovina, tím méně je náchylná na zachycení pigmentací. Často si totiž povrch zubů sami narušíme používáním vysoce abrazivních zubních past, nevhodnými pomůckami nebo i čištěním zubů po konzumaci kyselých jídel či nápojů. Naštěstí existuje řada metod, které mohou být využity k odstranění tohoto zabarvení, a o nich se podrobněji zmíníme později.
- Bílé skvrny – vznikají odvápněním skloviny a jsou počáteční fází zubního kazu. Většinou je již neodstraníte, protože zde došlo ke změně struktury skloviny. Příčinou bývá často nedostatečná zubní hygiena a pití kyselých nápojů. Někdy se objevují po sejmutí rovnátek. Při prvním viditelném náznaku bílých skvrn je vhodné poradit se se svým zubním lékařem.
- Černé skvrny – většinou se jedná o zubní kaz v pokročilém stádiu. Návštěva zubního lékaře je v tomto případě nejlepší volbou.
Jak s pigmentovými skvrnami na vašich zubech zatočit
Je dobré si uvědomit, že zuby jako perly, které na nás vyskakují v televizi či v časopisech jsou ve skutečnosti mnohdy velmi nereálné. A pokud náhodou potkáte někoho s tím, co můžeme nazvat DOKONALÝM úsměvem, může to být vlastně poněkud překvapivé. Přirozená bělost a charakter zubů má své kouzlo a je mnohem zajímavější než umělé porcelánové fazety, kterými se pyšní mnoho známých osobností, především těch hollywoodských. Nabízí se několik řešení, jak se vypořádat se skvrnami na zubech. A my začneme hezky od začátku.
Pravidelná domácí péče
Je třeba si připomenout, že pokud skvěle ovládáme zubní kartáček, ať už ten klasický, nebo elektrický, pokud používáme kvalitní zubní pastu a pravidelně navštěvujeme dentální hygienistku, samo o sobě to má velmi dobré výsledky a bělení není vůbec potřeba. Nicméně můžeme tomu pomoci. Na trhu se nabízí řada šetrných bělicích past, které mají účinný efekt díky bezpečné koncentraci peroxidu nebo třeba fungují na bázi přírodních enzymů. Při výběru nesmíme zapomenout na koeficient abrazivity, který by neměl být vyšší než RDA 250, aby mechanicky neobrušoval sklovinu a neobnažoval krčky.
Domácí bělení
Receptů na domácí bělení je spousta a často nejsou zcela bezpečné. Babské rady jako například kombinace citronu se sodou, popel, nebo třeba jahody se solí, nejen že nepomohou, ale mohou nám dokonce uškodit. Je dobré se jim vyvarovat. Mezi domácí bělení ale počítáme i bělicí produkty ověřených značek, bělicí pera, nalepovací pásky či produkty fungující na bázi gelu, který se aplikuje do nosiče a nasadí na zuby. Je nutné s nimi pracovat opatrně, nepřekračovat délku procesu, dodržovat pokyny.
Dentální hygiena
Pravidelná návštěva dentální hygieny je správným krokem k úspěchu. Odstranění zubního kamene, zubního plaku, vyčištění a vyleštění zubů patří k základní péči o ústní dutinu každého z nás. Dentální hygienistka hraje v péči o zuby stejně důležitou roli jako zubní lékař. Zatímco zubní lékaři však spravují škody napáchané bakteriemi, dentální hygienistky se zaměřují na prevenci. Naučí nás, jak se o ústní dutinu starat co nejefektivněji a zároveň se postarají o nečistoty, které sami odstranit nedokážeme. Dospělý člověk by měl dentální hygienu navštěvovat 2x za rok.
Air – flow
Pod názvem Air flow se skrývá technika „pískování“, která je schopná odstranit pigmentace i z nedostupných míst. Ošetření, které nabízí většinou ordinace dentální hygieny, vyhladí povrch zubu, je nebolestivé, rychlé a vzhledem k ochucenému abrazivu dokonce příjemné. Zuby jsou pomocí speciální koncovky opatřené tryskou vystaveny působení proudu vzduchu, vody, smíchaného s částečkami hydrogenuhličitanu sodného (jedlá soda). Jemný prášek zbaví zuby pigmentových skvrn, plaku i kamene, odstraní tmavé usazeniny ze zubních rýh a mezizubních prostor, aniž by narušil sklovinu.
Ordinační bělení
V případě zvýšeného usazování pigmentů a výraznějšího zabarvení zubů je možné vyzkoušet ordinační bělení zubů založené na používání prostředků se zvýšeným obsahem peroxidu vodíku či karbamid peroxidu. Jde o bezpečnou a efektivní metodu, nicméně bělení by mělo předcházet zubní vyšetření a lékař by měl doporučit, respektive schválit celý proces.
Pokud chcete mít krásné, hladké, zářivé zuby, najděte si vhodnou metodu, který vám bude nejvíc vyhovovat. Ideálním případem je kombinace domácí péče a zubního odborníka. A nezapomínejte se o své zuby starat, protože je potřeba nejen bělit, ale také udržovat sklovinu hladkou a pevnou. Pojďte se usmívat na svět!