Druhy peelingu a jeho benefity – proč je peeling důležitý a proč si ho dopřát? Zatím bez hodnocení.

Hladká a zářící pokožka. Zvýšená pružnost. Zpevněná kožní bariéra. Existuje mnoho výhod pravidelné exfoliace neboli peelingu pokožky. Výběr správné metody a přísad je však pro zdraví pokožky zásadní. V našem článku se dnes zaměříme na důvody, proč byste tento krok měli začlenit do vaší rutiny péče o pleť.

Chcete zářivou pleť? Vsaďte na peeling

Jak stárneme, přirozená výměna buněk pokožky se zpomaluje, což znamená, že tělu trvá déle, než se zbaví starých kožních buněk a vytvoří si nové. Studie ukazují, že regenerace kožních buněk u starších dospělých trvá 40-60 dní, zatímco u mladších jedinců trvá pouze 28 dní (a polovinu času u dětí). A k tomu, aby toho nebylo málo, produkce kolagenu – bílkoviny, která je rozhodující pro pevnost a pružnost pokožky – také s věkem klesá, což vede k postupně ztenčující se a oslabené kůži.

A co můžeme udělat pro zpomalení tohoto procesu? Odpověď zní: peeling. Jemné odstraňování nečistot a odumřelých buněk pokožky pomáhá eliminovat její drsnost a suchost, jež zesilují vzhled vrásek a nerovnoměrnou pigmentaci. Střízlivý peeling tak zanechá pokožku hladkou, zářivou. A podle různých výzkumníků péče o pleť „je klíčovým atributem pro mladistvou, zdravě vypadající pleť.“

Kdy je vlastně pleť krásně zářivá? Když je pokožka dostatečně hladká na to, aby odrážela světlo. Jakmile však stárne, její zářivost se pomalu snižuje, protože kůže vykazuje známky stárnutí. To je proto, že časem se zpomaluje výměna buněk a mrtvé kožní buňky navíc ulpívají na vrchní vrstvě pokožky. To pak vytváří vzhled hrubé, suché pokožky a rozšířených pórů.

Naštěstí může exfoliace velmi efektivně pomáhat zvrátit tyto stavy, neboť stimuluje rychlejší výměnu buněk, což vede k hladkému povrchu kůže – tím se lépe odráží světlo. Peelingem odstraňujete odumřelé buňky, nečistoty a zbytky makeupu, vyrovnáváte tón pleti a zlepšujete její strukturu, čímž je kůže jemnější, světlejší a čerstvější. Stručně řečeno: exfoliace (peeling) je nezbytností pro odhalení krás pleti a zachování její zářivosti.

A v souvislosti s peelingem pro vás máme ještě jednu skvělou správu. Odstranění starých kožních buněk pomáhá vašim produktům pro péči o pleť pracovat lépe. Jak? Vaše pleťové zvlhčovače a hydratační séra jsou schopny proniknout hlouběji a dělat svou práci efektivněji, když je pokožka čerstvě exfoliována. A v případě pokožky, která je náchylná na akné, odstranění nahromaděných nečistot na nejsvrchnější vrstvě pokožky, pomáhá vyčistit ucpané póry, které snadno mohou vést ke vzniku různých problémů na obličeji, krku, hrudníku a zádech.

Jak na peeling? Druhy peelingu

Peeling v dnešní době můžete dělat jak cestou fyzickou (manuální), tak chemickou. A přestože dělají téměř totožnou práci, fungují naprosto odlišně a nabízejí i různé konečné výsledky své práce.

Manuální peeling

Fyzická (manuální) exfoliace používá nástroj – nejčastěji je to nějaká látka, která obsahuje brusné částice. To pro to, aby fyzicky odstranil mrtvé kožní buňky. Jiné formy manuálního odlupování zahrnují mikrobrazi a dermaplaning, oba jsou obvykle prováděny v ordinaci doktora nebo licencovaného estetika. Mikroabraze využívá jemné krystaly, které jsou na kůži naneseny a následně odstraněny a tím sebou vezmou i vrstvu mrtvých buněk pokožky. Dermaplaning je pak metoda, která spoléhá se na zařízení podobné skalpelu, které odstraňuje horní vrstvu kůže spolu s chloupky.

Chemický peeling

Na druhé straně je pak chemické odlupování (tedy chemický peeling). Tato metoda používá chemikálie jako jsou alfa-hydroxykyseliny (AHA) a beta-hydroxykyseliny (BHA) k rozpuštění „lepidla“, které váže staré kožní buňky dohromady na povrchu pokožky – to tedy probíhá bez jakéhokoliv manuálního škrábání na pokožce. Slova „chemický“ a „kyselinový“ zní asi trochu strašidelně, ale ve skutečnosti může být chemická exfoliace s AHA a BHA překvapivě jemným způsobem, jak exfoliovat pokožku na hlubší úrovni. Ve skutečnosti výzkum ukazuje, že pravidelné užívání kyseliny glykolové a kyseliny mléčné vede k významnému zlepšení pokožky a omlazení.

Výhody peeligu kyselinou mléčnou

Mnoho výzkumů (například tento) chválí přínosy kyseliny mléčné a dalších alfa hydroxy kyselin, přičemž poznamenává, že metody péče o pleť kombinující AHA kyseliny s vitamíny významně zlepšují strukturu kůže, pružnost, jsou také prevenci vrásek – to vše bez nepříznivých účinků.

Máte tedy důvod hledat exfoliační produkty, které obsahují kyselinu mléčnou. Studie ukazují, že kromě pomoci při rozpouštění starých kožních buněk stimuluje kyselina mléčná také produkci kolagenu. Studie navíc ukazují, že AHA významně zlepšuje bariérovou funkci kůže a snižují výskyt suché kůže, protože kyselina mléčná stimuluje hladiny ceramidů – molekul, které udržují hydrataci a hladkost kůže.

Fanoušci kyseliny mléčné jistě ví, že je méně dráždivá než kyselina glykolová, další AHA kyseliny, které se běžně se vyskytují v produktech pro péči o pleť. Méně dráždivé však neznamená méně účinné. Podle výzkumů fungují kyseliny glykolová a mléčná srovnatelně, pokud jde o zvýšenou obnovu kožních buněk, jakož i jejich schopnost zlepšovat obsah vlhkosti a omezovat vrásky. To jediné je rozdíl v podráždění.

Nejdůležitější lekce: S peelingem to nepřeženťe

Stejně jako u většiny věcí v životě je jedna věc klíčová, pokud jde o peeling. Jakákoliv forma exfoliace, kterou používáte – manuální, chemická nebo obojí – nepřežeňte to s intenzitou peelingu. Vyšší intenzita peelingu škodí pokožce. Drážní ji.

Ve skutečnosti dermatologové varují, že přehnaný peeling pravděpodobně poškodí ochrannou kožní bariéru, což může vést k většímu poškození pleti.

Ve skutečnosti může jakýkoli útok na ochrannou kožní bariéru, jako je nadměrný peeling nebo spálení sluncem, vést k citlivé a dehydratované pleti, která je náchylná k zarudnutí, prasklinám, suchosti, drsnosti, vráskám a dalším znakům stárnutí.

Ještě horší je, že agresivní chemická nebo mechanická exfoliační léčba může zhoršit základní stav kůže. Pokud trpíte akné nebo růžovkou, jemně peelingujte, ale vyhněte se drsným zákrokům.

3 věci, které je třeba mít na paměti, když peelingujete

Když pracujete na zdokonalení své metody peelingu, zvažte tyto tipy, abyste zajistili, že tak činíte bezpečně a efektivně.

  • Méně je více. Dostatečné je peelingování jednou nebo dvakrát týdně.
  • Čím agresivnější je metoda peelingu, tím méně často musí být provedena.

Budeme rádi, pokud nám vaše zkušenosti s peelingem napíšete do komentářů.

Co si dále o peelingu přečíst?

 

Ohodnoťte článek

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.